Menu

ПОСЕТА НА БИМ, БУГАРИЈА

19/12/2012 by

Во период од 17 до 19.12.2012 година, по покана на директорот на Бугарскиот институт за метрологија г-ѓа Димка Иванова, претставници од Бирото за метрологија на Република Македонија, предводени од директорот м-р Димитар Парнарџиев, остварија работна посета на овој институт.

Целта на посетата  со беше запознавање на лабораториските капацитети на Бугарскиот институт за метрологија, зајакнување на соработката меѓу двете институции од аспект на организирање на меѓулабораториски споредби, користење на лабораториските капацитети за спроведување на оцена на сообразност на тип на мерила, како и можноста за организирање напредни обуки на вработените во Бирото за метрологија. Сите овие активности беа дискутирани во насока на исполнување на Меморандум за соработка помеѓу двете институции, кој беше потпишан во 2009 година.

Switch The Language
  Scroll Up

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com